2009. május 19., kedd

Kutya dolog!

Régi problémája ez a községnek. De nem voltunk, nem is vagyunk hozzászokva, hogy megoldják a problémáinkat. Lassan egy éve, amióta "rendszerváltás" történt, már sok minden változott vagy megtörtént. Akár legyinteni is lehetne, hogy apróságok, de olyan apróságok, amik jóleső érzéssel töltik el a lakosokat. Legalábbis egy részüket, mert elégedetlenkedők mindig akadnak!

Mert az utakról eltűntek a kátyúk, igaz, még csak foltozással, de akkor is, megfestették az utakat, vannak átjáróink, a főúton pedig fekvőrendőrt tettek a nagy átjáróhoz, ahol annyi baleset szokott történni; a nemaszfaltos utakat már többször kövezték, a buszmegállókba fedett bódéféleségeket helyeztek, hogy legyen ahová eső, hó elől behúzódni, ki van írva a megállók neve, ahol kellett kivilágították a megállókat, a központi parkot és a központi virágágyásokat rendbetették, beültették virágokkal, a fákat, bokrokat, gyepet nyírják, az oszlopokra – mindenhol - futómuskátlis cserepeket akasztottak és a falu egész terültén, de főleg a központban vagy intézmények közelében virágpiramisokat állítottak; a szociális segélyeket élvező „urak és hölgyek” rendszeresen kiveszik részüket a közmunkából, főleg a takarításból, szemétösszeszedésből; volt hatalmas karácsonyfánk és gyönyörűszép karácsonyi kivilágítás, voltak Szentgyörgyi Napok, de úgy, hogy azt bárki észrevehette, tudhatott rólaés nem utolsó sorban vannak játszótereink. Sok játszótér, ahol a gyerekek kitombolhatják magukat és padok, ahol az anyukák akár le is ülhetnek, ha csemetéjüktől már megteheti. De ha gondolkodnék, biztos még eszembejutna ez-az, ami lehet, hogy apróság, de ennek ellenére, az elmúlt több, mint másfél évtizedben senki sem csinálta meg.

És most itt van ez a kutyadolog, amiről tulajdonképpen írni szándékoztam. Évek óta küszködünk a kóbor kutyák problémájával. Talán most sokan felsóhajtanak, mert tudom, hogy nem csak itt áll fenn ez a probléma, de úgy néz ki, hogy nálunk tesznek is ellene valamit.

Ami nálam „betette az ajtót” a kutyákkal szemben az volt, amikor tavaly a két kicsivel itt a tömbház előtt voltunk és beszélgettem egy másik, kétgyermekes anyukával. Egyszercsak vagy tíz kutya keveredett erre a semmiből és hatalmas verekedést rendeztek le. Annyira megijedtünk, hogy azt sem tudtuk, merre menjünk. A bejárat csak vagy 10 méterre volt, de a kutyák olyan gyorsan futottak ide-oda, annyira kiszámíthatatlan volt az útvonaluk, hogy inkább lecövekeltünk és megvártuk, amíg lecsillapodnak, elcsendesednek, illetve elmennek. Ennyire veszélyes eset többé nem volt, de állandóan élvezhettük a hol több, hol kevesebb számú kóborkutya társaságát. A lépcsőházba jár egy néni a családjához, akinek a kutyája mindig szabadon van, és persze, mindennap itt is van. Párzási időszakban pedig, de azért máskor is, magához vonzza a környék összes kankutyáját. Esténként-éjszakánként sokszor olyan koncertet adnak, hogy ember legyen a talpán, aki aludni tud tőlük. Nemegyszer történt meg, hogy este kimentem valamiért az üzletbe és vagy tíz kutyaszempárral néztem szembe, amint kiléptem a lépcsőházból. Gondolkodtam, hogy menjek vagy ne, de végül bátran kiléptem. Nem, nem bántottak, de ha a lányokkal lettem volna, biztos, hoyg nem mertem volna kilépni. Arról sem tudok, hogy bárki mással lettek volna agresszívak, de akkor is, amikor több kutya néz valakivel szembe a sötétben, gondolom, ösztönösen megijed. Bár az is meglehet, hogy csak én, aki - bár szeretem az állatokat és köztük a kutyákat is - nem tudok bízni bennük, érzek így, de nagy a gyanúm, hogy többen vagyunk így vele. Ezenkívül az utóbbi hónapokban úgy ideszokott egy vemhes kutya, hogy itt, a bejáratnál hozta világra kölykeit. Persze, többünkben megmozdult ennek láttán valami, én is többször vittem neki enni vagy inni, de pl. nem mertem volna odamenni és rendezni a picikéket (aagyta el őket, nem gyűjtötte össze, sokszor beszorultak ide-oda), mint a szomszédasszonyok. Én nagyon féltettem a lányokat, mert minduntalan oda akartak menni hozzá és előtte nemegyszer megtörtént, hogy nagyon vicsorított, sőt neki is indult valakiknek. Féluton megállt, nem bántott senkit, de nekem ennyi is elég volt, hoyg féltsem őket. Aztán egyszer elvitték a kicsinyeket. Nem tudom, ki, nem tudom, hová, de egyszercsak nem voltak. A kutya azóta is itt lebzselt, mintha visszavárná a kölykeit.

Nekünk mindig voltak kutyáink, és szerettem őket, sokat megsirattam közülük, de rajtuk kívül én sosem tudtam közelebbi barátságot ápolni kutyákkal. Nem vagyok az a típus, aki találkozik eggyel és rögtön lehajol hozzá megsimogatni. Bár nem bánnám, ha ilyen lennék! Igyekszem is, hogy a lányaimat kicsit másképp neveljem ilyen szempontból, mint annakidején engemet neveltek, hogy túllépjenek az ilyen korlátokon. Persze, azt továbbra sem tudnám elképzelni, hogy a lakásban kutyát tartsunk, hogy egyágyban aludjunk vagy puszilkodjunk velük, de azt nem bánnám, ha a lányok nyíltabbak lennének velük szemben, jobban bíznának bennük; tudom, hogy az állat megérzi az ilyesmit.

Ilyen előzmények után, múlt héten egy hirdetés fogadott a bejárati ajtónál, miszerint ezen a héten összefogják a gazdátlan kutyákat és megkérnek mindenkit, akinek kutyusa van, ebben az időben zárja el vagy kösse láncra, hogy ne legyen bajok. Miután elolvastam, azt mondtam VÉGRE! De rögtön utána a kutyákra gondoltam. És mégis: mi lesz velük? Fogalmam sem volt, de annyira kezdtem sajnálni őket! Hiszen nem tehetnek arról, hogy szélnek eresztették őket, hogy „rendezetlen családi körülmények közé” születtek! És már előre rettegtem attól, hogy hogyan viselem el vonításukat, amikor elkapják őket. Reméltem, hogy éjszaka fognak dolgozni. Erre meg tegnap délelőtt kinéztem az ablakon és egyenruhás embereket láttam kinn, néhány helyi embert a polgármesteri hivataltól, egy fedett autót és egy másikat, mögötte. Az egyenruhásaknál nem láttam olyan hurkos botot, amivel elképzeltem, hogy dolgoznak, hanem egy fecskendőféleséget pillantottam meg. Egy kutya elszaladt mellettük, de rá se hederítettek. Mire azonban a tér túlsó sarkához érkezett, láttam, hogy tántorogni kezd. Nem sokkal később már az egyik egyenruhás vitte a fedett autóhoz. A lépcsőházfelelőstől tudom, hogy egy menhelyre viszik őket, ami akkor, pillanatnyilag megnyugtatott.

De amit később olvastam az itteni törvényekről, törvényekből, ismét felbolydított. Bár a befogásuk – úgy gondolom – emberségesebben történt, mint ahogyan a törvények megengedik, előírják, a további sorsukat illetően nem vagyok ilyen biztos. Egy 2002-es törvény értelmében a menhelyeken 14 napig kötelesek tartani a kutyákat, és ezután, ha nem jelentkeznek értük és nem is fogadja valaki örökbe, elaltatják őket. Ez van, el kell fogadni, gondoltam. De amit ezután olvastam, még engem, a kutyákban nem bízót is, felháborodással töltött el: 2006-ban egy sürgősségi rendelettel módosítani akarták ezt a törvényt, miszerint csupán 3!!! napig tegyék kötelezővé a menhelyen tartást. Nem tudom, hogy végül elfogadták-e és életbe léptették-e ezt, mert sehol sem találtam róla hiteles infót, de ezt nagy kegyetlenségnek tartom. Nem vagyok „zöld” a szó szoros értelmében, a környékünkön sem akarok több kóborkutya-csapatot látni, és persze, tőlem vagy más ember akaratától úgyis függetlenül történik az ilyesmi eldöntése, de jó lenne/lett volna valami olyan megoldást találni, amelynek következtében a kutyák is életben maradnának/maradhattak volna.

Álszent nem vagyok. Tényleg örülök, hogy nincsenek itt már, de jobban éreztem volna magam, ha biztatóbbakat olvastam volna további sorsukról. Vagy talán nem kellett volna olvasnom semmit?

Édesanyámék egyik kutyája, a Charlie:


Kutyussimogatás:

4 megjegyzés:

Bogár és Gerti írta...

Nálunk a többi aprósággal együtt ez is hiányzik, de sem játszótér, sem padok... a kukákból sem maradt egy sem... kis falu nagy huligánokkal :-S
Puszi

Kati írta...

Amikor hasonlókat olvasok, mint amiket most te írsz, sok minden jut eszembe.... Viszont rövid akarok lenni... talán: Hasonlóan érzek a kutyák iránt, mint te. Én viszont a gyerekeimet sem szeretném "állatbarátabbá" nevelni. :$
Az a pénz, amit ráfordítanak a 14 napos ellátásukra ezeknek az állatoknak,a gyermekotthonokban sokkal jobb helyen lenne.
Meg egyáltalán... Amiket nagyon sok romániai intézetről - és most az ott dolgozókra gondolok - olvasok, látok, sokszor ijesztő számomra. Azok az emberek, akik a kutyamenhelyeken dolgoznak - valószínűleg mind jószándékú, segítőkész ember - jobb lenne, ha ezekben az otthonokban váltanák fel azokat, akik kihasználják - ezerféle módon - az ártatlan gyerekeket.
Én is sajnálom a kóbor kutyákat, félre ne érts! Csak hát annyival nagyobb problémát jelentenek a "kóbor" gyerekek!
Szóval ilyesmi gondolatokat ébresztettél fel bennem... remélem, nem bántottalak meg! :)

sedith írta...

Hát, Kati, nagyrészt valóban, igazad van. Csak az a helyzet, hogy tudtommal, a valamire szánt pénzből nem lehet mást megcsinálni. A régi polgármesterünk éppen ezért nem csinált semmit, mert mindig úszni hagyta a pénzeket. Mivel nem értett hozzá és annál inkább féltette a pozícióját, mintsem hozzáértő emberekkel készíttessen pályázatokat, stb., mindig kicsúszott az időből és a játszótérre vagy akármire szánt pénzeket vissza kellett küldeni.
Csak azért írom, mert szerintem a kutyákra szánt pénzből sem lehet a gyerekházakat finanszírozni. És hál'istennek már nem úgy működik ez sem, mint 10-15-20 évvel ezelőtt. Már évek óta felszámolták az összes gigantikus gyermekházat, az ottlévő gyerekeket kis csoportokban egy-egy családi jellegű házba helyezték át, ahol úgy élnek, mint egy igazi család, anyával, apával, csak e két személy éppen pénzt is kap ezért. Az ilyen házakat alapítványok is támogatják, nemcsak az állam tartja el. Sajtós koromban rengeteg ilyennek a megnyitóján voltam és állíthatom, hoyg sokunknak a lakásában nincsenek oylan körülmények, mint ott. A szociális szülőket is elég gondosan választották ki, többnyire olyanok kerültek oda, akik tényleg szívvel-lélekkel (is) tudják végezni a munkájukat. Az ottlévő gyerekek pedig mégiscsak normális körülmények között nevelkedhetnek fel, megismerhetik, megtanulhatják az ugyanahhoz az emberhez való ragaszkodást, és mivel a helyi iskolákba járnak (általában falvakban vannak ezez a házak), megvan az esélyük a szocializációra, később pedig a társadalomba való beilleszkedésre.

Persze, amiről írsz, azért biztos fellelhető más helyeken, más területeken. De szerintem ez mindenhol íyg van, mindenhol - itt is, Mo-n is, nálatok is - vannak nemtörődöm, érzéketlen emberek, nem kell tovább menni a kórházaknál, postánál és más hivatalos helyeknél.
Talán láttad a (ha jól emlékszem, ez volt a címe) Senki gyerekei című filmet. Hát igen, abban meghökkentő, döbbenetes dolgokat lehetett látni, és sajnos, akkoriban, valóban így is működtek a dolgok a gyermekházakban. És nemcsak. Azóta, szerencsére, sok minden megváltozott, hál'istennek.

Így, utólag visszaolvasva az írásomat, valóban úgy tűnik, mintha inkább a kutyák pártján lennék, pedig csak éppen sajnálom őket egy kicsit, és örülök, hyog most már (legalábbis egy ideig) nincsenek. Azzal a 3 nappal is az a bajom, hoyg így semmi esélyük nincs arra, hogy bárki magához vehesse őket.

Amúgy meg, dehogy bántottál meg, csak leírtad őszintén, hyog mire gondoltál, mik jutottak eszedbe. Én is ezt tettem most.:)
Puszi

Kati írta...

Itt vagyok. Elolvastam. :) Nem igazán jött át - vagyis nem teljesen - az sem, amit én akartam írni. Rengeteg minden jutott eszembe a bejegyzésről, de írásban annyira nem tudom átadni... meg nem is kell. :)